Bialorus.pl na Facebook
Historia :: artykuł

Pomnik Kastusia Kalinowskiego w Mostowlanach

Ulla Szubzda

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-07-14, 11:32

Białoruski bohater narodowy ma swój pomnik w rodzinnej miejscowości. W Mostowlanach przy polsko-białoruskiej granicy nastąpiło odsłonięcie pomnika ku czci przywódcy Powstania Styczniowego na Białorusi i Litwie. Autorem projektu jest Janusz Tałuć z Białegostoku.

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Gródku Jerzy Ostapczuk zaznacza, że w ten sposób lokalne społeczeństwo okazało szacunek dla tej wielkiej historycznej postaci:

- Pomoże to zachować w pamięci potomnych osobę Kalinowskiego. A sam pomnik na pewno zainspiruje wiele osób do poczytania, dowiedzenie się kim był i jakie były jego losy.

Konstanty Kalinowski był przywódcą Powstania Styczniowego na Białorusi i Litwie i jako jeden z pierwszych otwarcie występował o narodowe i socjalne prawa Białorusinów. Był też wydawcą „Mużyckiej prawdy” - pierwszej gazety po białorusku. Został stracony 22 marca 1864 roku na Rynku Łukiskim w Wilnie.

Wróć do :: Historia :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Historia :: najnowsze artykuły

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu (...)

Rocznica urodzin Konstantego Kalinowskiego

179 rocznicę urodzin narodowego bohatera Białorusi, w jego rodzinnej miejscowości tuż przy granicy polsko-białoruskiej, uczciła grupa młodych Białorusinów. Zebrali się przy pomniku (...)

Wirtualne Muzeum Sowieckich Represji na Białorusi

W Mińsku, w siedzibie niezależnej galerii artystycznej “Ў”, odbyła się publiczna prezentacja Wirtualnego Muzeum Sowieckich Represji. W internecie Muzeum istnieje od października (...)

95 rocznica Powstania Słuckiego

W dniu dzisiejszym Białorusini na całym świecie świętują Dzień Bohaterów – w listopadzie 1920 roku kilkutysięczne oddziały pod biało-czerwono-białymi flagami broniły niezależności (...)

Prezentacja książki ”Bieżeństwo 1915 roku” w Białymstoku

”Bieżeństwo 1915 roku” – to książka wspomnień mieszkańców Podlasia, którzy dokładnie 100 lat temu porzucili swoje domostwa oraz swą małą ojczyznę i wyruszyli (...)