Bialorus.pl na Facebook
Historia :: artykuł

Białorusini w granicach II Rzeczypospolitej – wystawa w Sejmie

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-07-09, 10:30

W hallu głównym polskiego Sejmu otwarto ekspozycję poświęconą przedstawicielom mniejszości białoruskiej w parlamencie międzywojennej Polski. Organizatorami wystawy są Komisja Spraw Zagranicznych oraz Białoruski Dom w Warszawie. W otwarciu wziął udział przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Robert Tyszkiewicz.

„Wystawa ma na celu przypomnieć o aktywności Białorusinów w społecznym i politycznym życiu w czasach II Rzeczypospolitej”, powiedział Aleś Zarembiuk z Białoruskiego Domu:

- Jestem przekonany, że mało kto uświadamia, jak aktywną mniejszością byli Białorusini w tym okresie. Warto kontynuować tą historyczną inicjatywę, która przybliży wspólne dla polskiego i białoruskiego parlamentaryzmu postacie. Uważam, że właśnie na tym gruncie powinniśmy budować pozytywne stosunki między naszymi państwami.  

Wystawa na 12 dużych standach prezentuje fotografie przedstawicieli mniejszości białoruskiej w latach 1922-1939. Są też wybrane akty prawa międzynarodowego i polskiego, które uprawniały mniejszości narodowe do działalności politycznej, a także mapy ukazujące obecność Białorusinów w dwudziestoleciu międzywojennym w lokalnych społecznościach na terenie Polski.

Ekspozycję w Sejmie można obejrzeć do 10 lipca, a organizatorzy mają w planach prezentację wystawy na Podlasiu.

Wróć do :: Historia :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Historia :: najnowsze artykuły

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu (...)

Rocznica urodzin Konstantego Kalinowskiego

179 rocznicę urodzin narodowego bohatera Białorusi, w jego rodzinnej miejscowości tuż przy granicy polsko-białoruskiej, uczciła grupa młodych Białorusinów. Zebrali się przy pomniku (...)

Wirtualne Muzeum Sowieckich Represji na Białorusi

W Mińsku, w siedzibie niezależnej galerii artystycznej “Ў”, odbyła się publiczna prezentacja Wirtualnego Muzeum Sowieckich Represji. W internecie Muzeum istnieje od października (...)

95 rocznica Powstania Słuckiego

W dniu dzisiejszym Białorusini na całym świecie świętują Dzień Bohaterów – w listopadzie 1920 roku kilkutysięczne oddziały pod biało-czerwono-białymi flagami broniły niezależności (...)

Prezentacja książki ”Bieżeństwo 1915 roku” w Białymstoku

”Bieżeństwo 1915 roku” – to książka wspomnień mieszkańców Podlasia, którzy dokładnie 100 lat temu porzucili swoje domostwa oraz swą małą ojczyznę i wyruszyli (...)