Bialorus.pl na Facebook
Historia :: artykuł

Biblia Radziwiłłowska na Mirskim zamku

2015-05-05, 11:46

Jedyny na Białorusi egzemplarz Radziwiłłowskiej (Brzeskiej) Biblii został przedstawiony na wystawie w Mirskim zamku. Wystawa zawiera 29 eksponatów, wśród których perłą jest jedyny zachowany na terytorium Białorusi egzemplarz Biblii Radziwiłłowskiej 1563 roku wydania.

Biblię o światowej sławie wydrukowano w Brzeskiej drukarni. Zawiera ona pełny tekst pisma Świętego w literackim języku polskim XVI wieku i stała się jedną z najbardziej pełnych i dokładnych wydań na terytorium Wielkiego Księstwa Litewskiego. Liczy 738 stron, 14 grawiur i przepięknie wykonane winiety, tytułowe litery-inicjały i inne elementy. Na marginesach są rozmieszczone komentarze i objaśnienia do tekstu. Grawiury z rozdziałów „Potop”, „Plemion Izraela”, „Fontanna” są uznawane za arcydzieła białoruskiej grafiki. Na stronie tytułowej mieści się wygrawerowany herb rodu Radziwiłłów – fundatorów wydania. Na pierwszej stronie została umieszczona dedykacja dla króla Zygmunta II Augusta. Brzeska Biblia jako pierwsza w historii drukarstwa na Białorusi podaje numerację wersetów.

Ekspozycja książek radziwiłłowskiej biblioteki z epoki Mikołaja Radziwiłła Czarnego została wybrana z zasobów Centralnej naukowej biblioteki imienia Jakuba Kołasa przy Narodowej Akademii Nauk w Mińsku, na który składa się ponad 3,5 tysiąca drukowanych dokumentów i rękopisów.

Wystawa w Mirskim zamku potrwa do 27 maja.

Wróć do :: Historia :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Historia :: najnowsze artykuły

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu (...)

Rocznica urodzin Konstantego Kalinowskiego

179 rocznicę urodzin narodowego bohatera Białorusi, w jego rodzinnej miejscowości tuż przy granicy polsko-białoruskiej, uczciła grupa młodych Białorusinów. Zebrali się przy pomniku (...)

Wirtualne Muzeum Sowieckich Represji na Białorusi

W Mińsku, w siedzibie niezależnej galerii artystycznej “Ў”, odbyła się publiczna prezentacja Wirtualnego Muzeum Sowieckich Represji. W internecie Muzeum istnieje od października (...)

95 rocznica Powstania Słuckiego

W dniu dzisiejszym Białorusini na całym świecie świętują Dzień Bohaterów – w listopadzie 1920 roku kilkutysięczne oddziały pod biało-czerwono-białymi flagami broniły niezależności (...)

Prezentacja książki ”Bieżeństwo 1915 roku” w Białymstoku

”Bieżeństwo 1915 roku” – to książka wspomnień mieszkańców Podlasia, którzy dokładnie 100 lat temu porzucili swoje domostwa oraz swą małą ojczyznę i wyruszyli (...)