Bialorus.pl na Facebook
Historia :: artykuł

Strona internetowa o obronie Grodna

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-03-13, 13:08

W wirtualnej przestrzeni pojawiła się strona poświęcona obrobię Grodna w 1939 roku. Projekt powstał dzięki Fundacji Joachima Lelewela i ma być miejscem, gdzie są gromadzone wszelkie materiały ukazujące polską obronę miasta przed sowieckim najazdem we wrześniu 1939 roku.

Na portalu grodno1939 publikowane będą również informacje o grupach rekonstrukcyjnych historyczne wydarzenia, a także ich popularyzację w Polsce i na Białorusi.

Jak zauważa wolontariuszka fundacji Olga Gałecka tematyczna strona internetowa może przyczynić się do powstania pełnometrażowego filmu fabularnego na ten temat:

- Jesteśmy na etapie szukania sponsorów. Potrzebujemy bardzo dużych środków, ale mamy nadzieję, że nam się uda i film powstanie do 2019 roku.

Na stronie można znaleźć też wszystkie informacje dotyczące powstawania dokumentalnego filmu „Krew na bruku. Grodno 1939”, którego premierę można było zobaczyć na TV „Biełsat” w styczniu tego roku. „Krew na bruku" powstał przy współpracy Fundacji Joachima Lelewela oraz Związku Polaków na Białorusi, a także dzięki ofiarności społecznej.

Wróć do :: Historia :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Historia :: najnowsze artykuły

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu (...)

Rocznica urodzin Konstantego Kalinowskiego

179 rocznicę urodzin narodowego bohatera Białorusi, w jego rodzinnej miejscowości tuż przy granicy polsko-białoruskiej, uczciła grupa młodych Białorusinów. Zebrali się przy pomniku (...)

Wirtualne Muzeum Sowieckich Represji na Białorusi

W Mińsku, w siedzibie niezależnej galerii artystycznej “Ў”, odbyła się publiczna prezentacja Wirtualnego Muzeum Sowieckich Represji. W internecie Muzeum istnieje od października (...)

95 rocznica Powstania Słuckiego

W dniu dzisiejszym Białorusini na całym świecie świętują Dzień Bohaterów – w listopadzie 1920 roku kilkutysięczne oddziały pod biało-czerwono-białymi flagami broniły niezależności (...)

Prezentacja książki ”Bieżeństwo 1915 roku” w Białymstoku

”Bieżeństwo 1915 roku” – to książka wspomnień mieszkańców Podlasia, którzy dokładnie 100 lat temu porzucili swoje domostwa oraz swą małą ojczyznę i wyruszyli (...)