Bialorus.pl na Facebook
Historia :: artykuł

W Pińsku pamiętają o Ryszardzie Kapuścińskim

Piatro Sawicz

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-02-20, 12:31

Jedna z ulic Pińska będzie nazwana w honor wybitnego polskiego reportażysty i publicysty, który urodził się w tym miasteczku 4 marca 1932 roku. „Cesarz reportażu” spędził tu swoje dzieciństwo i nigdy nie zapomniał o stolicy Polesia – odwiedzał Pińsk kiedy tylko mógł, a w jego twórczości można znaleźć wspomnienia związane z rodzinnym miastem.

Helena Szałamickaja, 87-letnia mieszkanka Pińska, osobiście znała pisarza i jego rodziców:

- Ryszard Kapuściński jest postacią nam bardzo bliską i cenną. Pińsk jest jego rodzinnym miastem, w którym na każdym kroku można spotkać jego ulubione miejsca. Pińsk był dla niego natchnieniem, a ten wielki człowiek nigdy o nim nie zapomniał – zawsze podkreślał, że urodził się w Pińsku i kocha to miasto, jak i całe Polesie.

Ulica Kapuścińskiego będzie jedną z głównych ulic w nowo wybudowanym rejonie Pińska.

Wróć do :: Historia :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Historia :: najnowsze artykuły

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu (...)

Rocznica urodzin Konstantego Kalinowskiego

179 rocznicę urodzin narodowego bohatera Białorusi, w jego rodzinnej miejscowości tuż przy granicy polsko-białoruskiej, uczciła grupa młodych Białorusinów. Zebrali się przy pomniku (...)

Wirtualne Muzeum Sowieckich Represji na Białorusi

W Mińsku, w siedzibie niezależnej galerii artystycznej “Ў”, odbyła się publiczna prezentacja Wirtualnego Muzeum Sowieckich Represji. W internecie Muzeum istnieje od października (...)

95 rocznica Powstania Słuckiego

W dniu dzisiejszym Białorusini na całym świecie świętują Dzień Bohaterów – w listopadzie 1920 roku kilkutysięczne oddziały pod biało-czerwono-białymi flagami broniły niezależności (...)

Prezentacja książki ”Bieżeństwo 1915 roku” w Białymstoku

”Bieżeństwo 1915 roku” – to książka wspomnień mieszkańców Podlasia, którzy dokładnie 100 lat temu porzucili swoje domostwa oraz swą małą ojczyznę i wyruszyli (...)