Bialorus.pl na Facebook
Historia :: artykuł

Szansa na reaktywację Muzeum Białoruskiego w Wilnie

Jana Zapolskaja

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-01-21, 11:44

Burmistrz Wilna Arturas Zuokas rozmawiał w tej sprawie białoruskim obrońcą praw człowieka Alesiam Bialackim i dyrektorką muzeum Ludviką Kardzis. Muzeum Białoruskie imienia Iwana Łuckiewicza funkcjonowało w latach 1921-1945 i zostało zlikwidowane przez komunistyczne władze, a eksponaty trafiły do różnych placówek kulturalnych na Litwie i Białorusi.

Dzięki staraniom Ludviki Kardzis muzealna kolekcja jest odnawiana. Brakuje jednak budynku, w którym znalazłaby się siedziba muzeum:

- To co uda nam się zebrać, co jest przekazywane przez ludzi – przechowujemy w prywatnych mieszkaniach. Ale cały czas mamy nadzieję, że będziemy mieli swoją siedzibę, w której będą i eksponaty i naukowcy opracowujący nasze archiwum.

„Muzeum w Wilnie mogłoby być ośrodkiem niezależnej współczesnej białoruskiej kultury i oświaty. Byłoby to z korzyścią i dla Białorusinów i dla Litwinów” – powiedział na spotkaniu z białoruskimi aktywistami burmistrz Wilna.

Wróć do :: Historia :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Historia :: najnowsze artykuły

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu (...)

Rocznica urodzin Konstantego Kalinowskiego

179 rocznicę urodzin narodowego bohatera Białorusi, w jego rodzinnej miejscowości tuż przy granicy polsko-białoruskiej, uczciła grupa młodych Białorusinów. Zebrali się przy pomniku (...)

Wirtualne Muzeum Sowieckich Represji na Białorusi

W Mińsku, w siedzibie niezależnej galerii artystycznej “Ў”, odbyła się publiczna prezentacja Wirtualnego Muzeum Sowieckich Represji. W internecie Muzeum istnieje od października (...)

95 rocznica Powstania Słuckiego

W dniu dzisiejszym Białorusini na całym świecie świętują Dzień Bohaterów – w listopadzie 1920 roku kilkutysięczne oddziały pod biało-czerwono-białymi flagami broniły niezależności (...)

Prezentacja książki ”Bieżeństwo 1915 roku” w Białymstoku

”Bieżeństwo 1915 roku” – to książka wspomnień mieszkańców Podlasia, którzy dokładnie 100 lat temu porzucili swoje domostwa oraz swą małą ojczyznę i wyruszyli (...)