Bialorus.pl na Facebook
Historia :: artykuł

Białoruska Narodowa Pamięć odnalazła grób Antoniego Odyńca

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-01-20, 10:35

Stowarzyszenie społeczne Białoruska Narodowa Pamięć nie ustaje w poszukiwaniu w Polsce miejsc związanych z historią Białorusi. Jego członkowie niedawno odnaleźli na warszawskich Powązkach miejsce, gdzie został pochowany filareta, poeta i tłumacz, urodzony w okolicach Oszmiany Antoni Edward Odyniec.

Jak zauważył lider organizacji Anatol Michnawiec do odnalezienia grobu pomogła jedna z audycji Białoruskiego Radia Racja:

- Już nie po raz pierwszy dzięki krajoznawczym programom w Radiu Racja dowiadujemy się o ciekawych faktach, dotyczących miejsc, które staramy się odnaleźć i przywrócić pamięci współczesnym pokoleniom. Właśnie te audycje i ludzie, którzy tworzą – historycy i krajoznawcy są źródłem, a wręcz skarbem, bo dzięki nim dowiadujemy się o naszych zapomnianych bohaterach czy wybitnych postaciach z naszej historii.

Przypomnijmy, że w sierpniu 2013 roku członkowie organizacji dzięki pomocy grodzieńskiego historyka, w współpracującego z Radiem Racja Uładzimira Chilmanowicza odkryli miejsce spoczynku wybitnego etnografa, twórcy ośmiotomowego dzieła „Lud białoruski” – Michała Fedorowskiego.

Wróć do :: Historia :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Poszukiwanie ojca
#1 — Ezbieta Fienkowska
(32.213.14*.**) — 2015-03-09, 00:21

Poszukuje ojca ktory byl polskim paryzantem w Bialorusi w latach 1939-45. Wedlud moich danych to moj ojciec zagionol bez wiesci. Jego imie to Michal Fienkowski lub Michail Fienkowski urodzony Homail. Jezeli panstwo mozecie cos pomoc to podamy wiecej danych
A powazaniem
Elzbieta Fienkowska corka Michala

Historia :: najnowsze artykuły

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu (...)

Rocznica urodzin Konstantego Kalinowskiego

179 rocznicę urodzin narodowego bohatera Białorusi, w jego rodzinnej miejscowości tuż przy granicy polsko-białoruskiej, uczciła grupa młodych Białorusinów. Zebrali się przy pomniku (...)

Wirtualne Muzeum Sowieckich Represji na Białorusi

W Mińsku, w siedzibie niezależnej galerii artystycznej “Ў”, odbyła się publiczna prezentacja Wirtualnego Muzeum Sowieckich Represji. W internecie Muzeum istnieje od października (...)

95 rocznica Powstania Słuckiego

W dniu dzisiejszym Białorusini na całym świecie świętują Dzień Bohaterów – w listopadzie 1920 roku kilkutysięczne oddziały pod biało-czerwono-białymi flagami broniły niezależności (...)

Prezentacja książki ”Bieżeństwo 1915 roku” w Białymstoku

”Bieżeństwo 1915 roku” – to książka wspomnień mieszkańców Podlasia, którzy dokładnie 100 lat temu porzucili swoje domostwa oraz swą małą ojczyznę i wyruszyli (...)