Bialorus.pl na Facebook
Historia :: artykuł

Białorusini tworzą Narodową Biblię

Jana Zapolskaja

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-01-16, 13:34

W zamyśle organizatorów tej akcji Biblia Narodowa to dzieło, które powstanie w trakcie odręcznego przepisywania Pisma Świętego przez jak największą liczbę osób. Główny cel inicjatywy – stworzenie symbolu narodowego, który wpłynie na świadomość chrześcijańską i obywatelską Białorusinów.

Pierwszy etap – przepisywanie Psałterza – powinno zostać zakończone w tym roku. Zdążyli wziąć w nim udział narodowi poeci, zmarli w ubiegłym roku Ryhor Baradulin i Hienadź Buraukin, powiedział inicjator akcji, dziennikarz i filozof Uładzimir Padhoł:

- Idea stworzenia Biblii Narodowej pojawiła się w czasie ogólnonarodowego dyktanda w 2008 roku. Wykorzystaliśmy wtedy teksty z „Dudki białoruskiej” Macieja Buraczka, „Listów spod szubienicy” Kastusia Kalinowskaha. I zacząłem się zastanawiać nad Biblią. A pomógł mi, podsuwając pomysł, były ambasador Słowacji Lubomir Rehak. Opowiedział, jak Czesi w czasie świętowania Dnia Niepodległości w Brukseli, zaprosili gości i wyłożyli dwie księgi: jedną zupełnie czystą, a drugą - przywiezioną z Pragi Biblię. I każdy z gości przepisywał niewielki fragment. Pomyślałem, że Białorusini mogą się zjednoczyć przy przepisywaniu Biblii.

Uładzimir Padhoł planuje zakończenie prac i prezentację dzieła w 2017 roku. W tym roku będzie obchodzona pięćsetna rocznica wydania przez Franciszka Skarynę „Psałterza” i Białorusini będą mogli zaprezentować światu unikalny, bo stworzony milionami rąk, pomnik historii.

Wróć do :: Historia :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Historia :: najnowsze artykuły

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu (...)

Rocznica urodzin Konstantego Kalinowskiego

179 rocznicę urodzin narodowego bohatera Białorusi, w jego rodzinnej miejscowości tuż przy granicy polsko-białoruskiej, uczciła grupa młodych Białorusinów. Zebrali się przy pomniku (...)

Wirtualne Muzeum Sowieckich Represji na Białorusi

W Mińsku, w siedzibie niezależnej galerii artystycznej “Ў”, odbyła się publiczna prezentacja Wirtualnego Muzeum Sowieckich Represji. W internecie Muzeum istnieje od października (...)

95 rocznica Powstania Słuckiego

W dniu dzisiejszym Białorusini na całym świecie świętują Dzień Bohaterów – w listopadzie 1920 roku kilkutysięczne oddziały pod biało-czerwono-białymi flagami broniły niezależności (...)

Prezentacja książki ”Bieżeństwo 1915 roku” w Białymstoku

”Bieżeństwo 1915 roku” – to książka wspomnień mieszkańców Podlasia, którzy dokładnie 100 lat temu porzucili swoje domostwa oraz swą małą ojczyznę i wyruszyli (...)