Bialorus.pl na Facebook
Historia :: artykuł

Ręcznik ludowy z okolic Bielska Podlaskiego

Dawid Gajko

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2014-12-23, 13:42

Album zatytułowany "Ręcznik ludowy z okolic Bielska Podlaskiego - haft i koronka" został zaprezentowany w Muzeum w Bielsku Podlaskim. Dużą cenność tego wydania stanowi fakt, że teksty są napisane w trzech językach: po polsku, białorusku i angielsku.

„Album jest kolejną częścią, która składa się w całość” – powiedziała autorka tłumaczeń na język białoruski Natalla Hierasimiuk:

- O ludowym białoruskim ręczniku nie możemy mówić tylko w kontekście jego występowania na Białorusi. Na Podlasiu też mieszkają Białorusini i w ich kulturowym dorobku jest bogate wzornictwo w tej dziedzinie. I to znalazło odzwierciedlenie w tym albumie, a tego brakowało w pracach wydawanych po obu stronach granicy.

Wydawnictwo jest efektem ponad czteroletniej pracy pracowników bielskiej placówki: Aliny Dębowskiej, Katarzyny Sołub i Jerzego Sołuba. Album został wydany z dodatkiem zatytułowanym „Wzornik tradycyjnych haftów i koronek ręcznika ludowego”.

Wróć do :: Historia :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Historia :: najnowsze artykuły

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu (...)

Rocznica urodzin Konstantego Kalinowskiego

179 rocznicę urodzin narodowego bohatera Białorusi, w jego rodzinnej miejscowości tuż przy granicy polsko-białoruskiej, uczciła grupa młodych Białorusinów. Zebrali się przy pomniku (...)

Wirtualne Muzeum Sowieckich Represji na Białorusi

W Mińsku, w siedzibie niezależnej galerii artystycznej “Ў”, odbyła się publiczna prezentacja Wirtualnego Muzeum Sowieckich Represji. W internecie Muzeum istnieje od października (...)

95 rocznica Powstania Słuckiego

W dniu dzisiejszym Białorusini na całym świecie świętują Dzień Bohaterów – w listopadzie 1920 roku kilkutysięczne oddziały pod biało-czerwono-białymi flagami broniły niezależności (...)

Prezentacja książki ”Bieżeństwo 1915 roku” w Białymstoku

”Bieżeństwo 1915 roku” – to książka wspomnień mieszkańców Podlasia, którzy dokładnie 100 lat temu porzucili swoje domostwa oraz swą małą ojczyznę i wyruszyli (...)