Bialorus.pl na Facebook
Historia :: artykuł

100-lecie kinoteatru w Grodnie

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2014-11-03, 10:59

W Grodnie odbyły się uroczystości z okazji 100-lecia najstarszego kina w mieście. W 1915 roku nowo wybudowany kinoteatr otrzymał nazwę „Eden”, ale na przeciągu stu lat swego istnienia nazwa była zmieniana kilkakrotnie. Obecna nazwa „Czerwona Gwiazda” została nadana po II wojnie światowej.

- Kinoteatr został wybudowany w 1914 roku, ale jego uroczyste otwarcie nastąpiło dopiero rok później w 1915 roku. Można by rzec, że budynek powinien świętować dwa jubileusze. Jego wyjątkowość polega na tym, że został on zbudowany według specjalnego projektu jako budynek przeznaczony dla celów teatralnych. Była to pierwsza tego typu realizacja na terenie miasta i dlatego wyróżnia się wśród innych teatrów. Otwarcie nastąpiło, gdy Grodno było pod niemiecką okupacją, w sierpniu 1915 roku - powiedziała grodzieńska historyk Tacciana Kasataja.

W czasie uroczystości widzowie mogli obejrzeć kontynuację legendarnego filmu z 1983 roku „Biełyja rosy” i spotkać się odtwórcą głównej roli litewskim aktorem Juozasem Budraitisem.

Wróć do :: Historia :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Historia :: najnowsze artykuły

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu (...)

Rocznica urodzin Konstantego Kalinowskiego

179 rocznicę urodzin narodowego bohatera Białorusi, w jego rodzinnej miejscowości tuż przy granicy polsko-białoruskiej, uczciła grupa młodych Białorusinów. Zebrali się przy pomniku (...)

Wirtualne Muzeum Sowieckich Represji na Białorusi

W Mińsku, w siedzibie niezależnej galerii artystycznej “Ў”, odbyła się publiczna prezentacja Wirtualnego Muzeum Sowieckich Represji. W internecie Muzeum istnieje od października (...)

95 rocznica Powstania Słuckiego

W dniu dzisiejszym Białorusini na całym świecie świętują Dzień Bohaterów – w listopadzie 1920 roku kilkutysięczne oddziały pod biało-czerwono-białymi flagami broniły niezależności (...)

Prezentacja książki ”Bieżeństwo 1915 roku” w Białymstoku

”Bieżeństwo 1915 roku” – to książka wspomnień mieszkańców Podlasia, którzy dokładnie 100 lat temu porzucili swoje domostwa oraz swą małą ojczyznę i wyruszyli (...)