Bialorus.pl na Facebook
Gospodarka :: artykuł

Polskie aktywa w Białorusi stopniowo rosną

Michaił Radkiewicz

Źródło: Jeżedniewnik / 2010-05-12, 22:33

Polski biznes w ostatnim czasie coraz częściej zwraca uwagę na Białoruś.

Na przykład, znaczną transakcją w sektorze prywatnym białoruskiej gospodarki w minionym roku stał się zakup przez polską Grupę Atlas grodzieńskiego producenta klejów, materiałów gruntujących i systemów ociepleń ścian zewnętrznycch – spółki Tajfun. Uczestnicy rynku wyceniają transakcję z jesieni 2009 roku na sumę około 4 mln dolarów. Oprócz tego Atlas obecnie inwestuje w budowę faktycznie nowego zakładu produkcyjnego na terenie Białorusi. Prawdopodobnie będzie on otwarty już w drugim kwartale 2010 roku.

Grupa Atlas (z główną siedzibą w Łodzi) jest jednym z trzech wielkich producentów suchych zapraw budowlanych w Europie, produkuje również klej do glazury, systemy ociepleń ścian zewnętrznych, spoiw gipsowych, gładzi szpachlowych itp. W jej skład wchodzi szereg zakładów produkcyjnych (w tym otwarty w 2003 roku zakład w Dubnej pod Moskwą), oraz własnych kopalni gipsu, anhydrytu i piasku kwarcowego. Około 50% produkcji dostarczane jest do Rosji i Wspólnoty Niepodległych Państw, a w spółkach grupy pracuje około 2 tys. osób. W swoim segmencie Atlas jest jednym z liderów, ale jego właściciele nie zaliczani są do elity biznesowej w Polsce.

Natomiast w Białorusi pracuje już kilku biznesmenów, którzy znaleźli się w rankingu najbogatszych ludzi świata miesięcznika „Forbes”, na przykład Jan Kulczyk (zarejestrowany na 463 pozycji) i Leszek Czarnecki (721 pozycja). Szczególnie aktywny w Białorusi w ostatnich latach jest najbogatszy Polak świata Jan Kulczyk, którego majątek wart jest 2,1 mld dolarów. Mianowicie do niego należy firma doradcza AKJ Capital S.A., która w 2010 roku została agentem inwestycyjnym rządu Białorusi (14.01.2010 r. Rada Ministrów Republiki Białoruś wydała Postanowienie Nr 35 „O udzieleniu AKJ Capital S.A. pełnomocnictw do reprezentowania interesów Republiki Białoruś w sprawie pozyskiwania inwestycji zagranicznych”).

Interesy Jana Kulczyka jako inwestora są dosyć rozległe, ale priorytetem dla niego w ostatnich latach są wydobycie ropy naftowej i gazu, energetyka, infrastruktura (biznesmen posiada koncesję na budowę i eksploatację autostrad w Polsce), sektor bankowy, chemia, handel samochodami, rynek usług transportowych. W Białorusi Jan Kulczyk zainteresował się Biełarusbankiem, budową dwóch elektrowni węglowych w Zelwie i Lelczycach. Niektórzy eksperci zwracają uwagę na zeszłoroczną transakcję, w trakcie której po sprzedaży Kompanii Piwowarskiej (marki: Tyskie, Lech i inne) stał się właścicielem 3,8% akcji jednego z największych holdingów piwowarskich świata SAB Miller. SAB Miller jest jednym z głównych pretendentów do zakupu mińskich browarów Krynica i można sądzić, że Jan Kulczyk, jako agent inwestycyjny i osoba zainteresowana kupnem, będzie dążył do sfinalizowania tej transakcji.

Leszek Czarnecki, którego majątek „Forbes” wycenił na 1,4 mld dolarów, w Białorusi prowadzi interesy od 2008 roku. Wtedy to należący do niego Getin Holding kupił 75,04% akcji spółki SombiełBank.

Aktywa w realnym sektorze białoruskiej gospodarki posiadają inni dwaj bogaci Polacy – Tadeusz Chmiel zajmujący 8 miejsce w rankingu najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost” w 2009 roku i Wojciech Mróz (47 miejsce).

Chmiel jest dużym producentem mebli w Polsce, właścicielem firmy Black Red White. W Białorusi z jego biznesem związane są dwa przedsiębiorstwa działające w wolnej strefie ekonomicznej „Brześć” – Black Red White i Anrex.

Wróć do :: Gospodarka :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Gospodarka :: najnowsze artykuły

Białoruś oferuje turystykę medyczną

Placówki służby zdrowia z Grodna rozpoczęły akcję informacyjną, której celem jest przyciągnięcie pacjentów z województwa podlaskiego. Na leczenie i zabiegi (...)

Zmiany w Tax Free

Aby otrzymać zwrot podatku VAT, od 1 czerwca cudzoziemiec będzie musiał kupić towary co najmniej o wartości 300 zł. Dotąd było to 200 zł. Zmiany wprowadziło rozporządzenie Ministerstwa (...)

Unia Europejska zniosła większość sankcji wobec Białorusi

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE na poniedziałkowym posiedzeniu Rady Europy zgodzili się na zniesienie sankcji finansowych i wizowych wobec większości osób i podmiotów (...)

Strajk białoruskich drobnych przedsiębiorców

Anatol Szumczanka, lider organizacji „Perspektywa”, która zrzesza drobnych handlowców informuje, że od 1 stycznia na większości białoruskich bazarów (...)

Białoruś blokuje dostawy gazu z Litwy na Ukrainę

Białoruskie władze nie zgodziły się na tranzyt skroplonego gazu z Litwy na Ukrainę. Rzecznik prasowy litewskiej kampanii „Klaipedos Naftas” Indre Milinene poinformowała, (...)