Bialorus.pl na Facebook
Gospodarka :: artykuł

Stany Zjednoczone zdjęły sankcje z „Biełaruśnieft”

Anton Razumouski

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-03-11, 10:52

Departament Stanu USA zdjął sankcje z białoruskiego państwowego koncernu paliwowego „Biełaruśnieft”. Sankcje były nałożone w 2011 roku, gdy okazało się, że partnerem białoruskiej firmy jest irańska firma NaftIran Intertrade oskarżana przez USA o finansowanie rozwoju programu jądrowego Iranu.

„Na tą decyzję trzeba spojrzeć w szerszym kontekście. Bo jak do tej pory Amerykanie byli bardzo konsekwentni w różnego rodzaju formach nacisku na reżim Łukaszenki. A zdjęcie sankcji jest ukłonem w stronę dyktatora” – zauważa białoruski polityk Wincuk Wiaczorka.

- Łukaszenka otrzymał jeszcze jeden prezent za swoje pozorne próby bycia katalizatorem w konflikcie rosyjsko-ukraińskim i demonstrację niepełnej uległości Putinowi. Jest to polityczna gra Łukaszenki i widzimy, że USA zaczął ją legitymizować – dodaje Wiaczorka.

Zniesienie sankcji zostało przyjęte z dużym zadowoleniem przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Białorusi. Resort przyjął to, jako kolejny przejaw ocieplenia w stosunkach Białorusi z Zachodem.

Wróć do :: Gospodarka :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Gospodarka :: najnowsze artykuły

Białoruś oferuje turystykę medyczną

Placówki służby zdrowia z Grodna rozpoczęły akcję informacyjną, której celem jest przyciągnięcie pacjentów z województwa podlaskiego. Na leczenie i zabiegi (...)

Zmiany w Tax Free

Aby otrzymać zwrot podatku VAT, od 1 czerwca cudzoziemiec będzie musiał kupić towary co najmniej o wartości 300 zł. Dotąd było to 200 zł. Zmiany wprowadziło rozporządzenie Ministerstwa (...)

Unia Europejska zniosła większość sankcji wobec Białorusi

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE na poniedziałkowym posiedzeniu Rady Europy zgodzili się na zniesienie sankcji finansowych i wizowych wobec większości osób i podmiotów (...)

Strajk białoruskich drobnych przedsiębiorców

Anatol Szumczanka, lider organizacji „Perspektywa”, która zrzesza drobnych handlowców informuje, że od 1 stycznia na większości białoruskich bazarów (...)

Białoruś blokuje dostawy gazu z Litwy na Ukrainę

Białoruskie władze nie zgodziły się na tranzyt skroplonego gazu z Litwy na Ukrainę. Rzecznik prasowy litewskiej kampanii „Klaipedos Naftas” Indre Milinene poinformowała, (...)