Bialorus.pl na Facebook
Gospodarka :: artykuł

Strajk białoruskich drobnych handlarzy

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-03-02, 12:39

Spontaniczne strajki indywidualnych przedsiębiorców rozpoczęły się we wszystkich regionach Białorusi. Handlowcy protestują przeciwko prezydenckiemu de­kre­towi nr 222, zgod­nie z któ­rym od 1 marca 2015 roku powinni oni posiadać odpowiednie certyfikaty na towar wwie­zio­ny z Unii Cel­nej Bia­ło­ru­si, Rosji, Ka­zach­sta­nu, Ar­me­nii i Kir­gi­sta­nu. Według jednego z liderów związkowych Wiaczasława Pilipuka, 1 marca do pracy na targowiskach nie wyszło około 80 procent handlujących.

- Władze próbowały załagodzić skutki protestów i nawoływały do pojawienia się w pracy obiecując brak kar i kontroli certyfikatów. Handlowcy w słowne zapewnienia nie uwierzyli i poprosili o gwarancje na papierze. Przedstawiciele władz odmówili wydania gwarancji – poinformował Pilipuk.

Zgodnie z nowymi przepisami obowiązek posiadania certyfikatów jakości dotyczy także towarów wwożonych na Białoruś z Rosji, a tam najczęściej robią hurtowe zakupy drobni handlarze z Białorusi. Zdaniem przedsiębiorców w rosyjskich hurtowniach, gdzie kupują towar, żadne certyfikaty nie są wydawane, a w rosyjskich przepisach brak jest podobnego uregulowania.

Wróć do :: Gospodarka :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Gospodarka :: najnowsze artykuły

Białoruś oferuje turystykę medyczną

Placówki służby zdrowia z Grodna rozpoczęły akcję informacyjną, której celem jest przyciągnięcie pacjentów z województwa podlaskiego. Na leczenie i zabiegi (...)

Zmiany w Tax Free

Aby otrzymać zwrot podatku VAT, od 1 czerwca cudzoziemiec będzie musiał kupić towary co najmniej o wartości 300 zł. Dotąd było to 200 zł. Zmiany wprowadziło rozporządzenie Ministerstwa (...)

Unia Europejska zniosła większość sankcji wobec Białorusi

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE na poniedziałkowym posiedzeniu Rady Europy zgodzili się na zniesienie sankcji finansowych i wizowych wobec większości osób i podmiotów (...)

Strajk białoruskich drobnych przedsiębiorców

Anatol Szumczanka, lider organizacji „Perspektywa”, która zrzesza drobnych handlowców informuje, że od 1 stycznia na większości białoruskich bazarów (...)

Białoruś blokuje dostawy gazu z Litwy na Ukrainę

Białoruskie władze nie zgodziły się na tranzyt skroplonego gazu z Litwy na Ukrainę. Rzecznik prasowy litewskiej kampanii „Klaipedos Naftas” Indre Milinene poinformowała, (...)