Bialorus.pl na Facebook
Gospodarka :: artykuł

Unia Europejska wprowadza biometryczne wizy

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-01-12, 13:06

Od 29 stycznia placówki konsularne wszystkich państw UE w Białorusi będą wydawały wyłącznie wizy biometryczne. Oznacza to, że obywatel Białorusi, aby otrzymać wizę będzie musiał osobiście stawić się w ambasadzie czy konsulacie i złożyć swoje odciski palców.

Jak powiedział Konsul Generalny w Grodnie Andrzej Chodkiewicz, codziennie w konsulacie rozpatruje się około 500 wniosków wizowych. Część z nich dotyczy wiz turystycznych, przy których dokumenty są składane przez pracowników akredytowanych agencji turystycznych. Od 29 stycznia to się zmieni - trzeba będzie znaleźć czas, przyjechać do Grodna i osobiście przyjść do konsulatu.

Wizy biometryczne nie są naszym wymysłem – jest to element polityki Unii Europejskiej, dodał Andrzej Chodkiewicz. Według dyplomaty problem ewentualnych utrudnień, a jednocześnie kosztownych pośredników mogą rozwiązać polskie centra wizowe, których otwarcie, między innymi w Grodnie i Lidzie, jest planowane na wiosnę. W takich centrach będzie można się zarejestrować, złożyć wnioski wizowe i paszporty, a także odciski palców, uiścić opłatę, a nawet zrobić zdjęcie do wizy.

Centra wizowe nie będą przedstawicielstwami placówek dyplomatycznych – zostaną otwarte i będą obsługiwane przez firmy, które wygrają przetarg. Za ich usługi trzeba będzie zapłacić od 12 do 17 euro.

Wróć do :: Gospodarka :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Gospodarka :: najnowsze artykuły

Białoruś oferuje turystykę medyczną

Placówki służby zdrowia z Grodna rozpoczęły akcję informacyjną, której celem jest przyciągnięcie pacjentów z województwa podlaskiego. Na leczenie i zabiegi (...)

Zmiany w Tax Free

Aby otrzymać zwrot podatku VAT, od 1 czerwca cudzoziemiec będzie musiał kupić towary co najmniej o wartości 300 zł. Dotąd było to 200 zł. Zmiany wprowadziło rozporządzenie Ministerstwa (...)

Unia Europejska zniosła większość sankcji wobec Białorusi

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE na poniedziałkowym posiedzeniu Rady Europy zgodzili się na zniesienie sankcji finansowych i wizowych wobec większości osób i podmiotów (...)

Strajk białoruskich drobnych przedsiębiorców

Anatol Szumczanka, lider organizacji „Perspektywa”, która zrzesza drobnych handlowców informuje, że od 1 stycznia na większości białoruskich bazarów (...)

Białoruś blokuje dostawy gazu z Litwy na Ukrainę

Białoruskie władze nie zgodziły się na tranzyt skroplonego gazu z Litwy na Ukrainę. Rzecznik prasowy litewskiej kampanii „Klaipedos Naftas” Indre Milinene poinformowała, (...)