Bialorus.pl na Facebook
Gospodarka :: artykuł

Białoruski Front Ludowy zaniepokojony ekspansją chińskiego biznesu

Źródło: Radio Racja / 2012-02-07, 14:25

Zarząd Białoruskiego Frontu Ludowego z głębokim zaniepokojeniem obserwuje intensyfikację – jego zdaniem – szkodliwych dla znacznej części społeczeństwa białoruskiego kontaktów gospodarczych między władzami Białorusi a władzami i biznesem Chińskiej Republiki Ludowej.

Masowe korzystanie przez białoruskie władze i przedsiębiorstwa z chińskich kredytów (dotychczas otwarte linie kredytowe to obecnie 16 miliardów dolarów) w istotny sposób zwiększają zadłużenie Białorusi i przyśpieszają jej finansowe bankructwo – uważa wiceprzewodniczący Partii BFL Ryhor Kastusioŭ.

- Zwracaliśmy uwagę społeczeństwa na ten problem już w trakcie kampanii prezydenckiej w 2010 roku. Wówczas nasze zaniepokojenie nie spotkało się ze zrozumieniem innych polityków. Ale obecnie rozpoczyna się proces bardzo aktywnego włączania się chińskiej gospodarki w białoruską. Uzyskanie chińskich kredytów, budowanie chińskich obiektów – wszystko to odbywa się na warunkach, których białoruski naród nie można akceptować, bpo kredyty uzyskane przez białoruski rząd według chińskich warunków powinny być przeznaczone wyłącznie na zakup chińskiej produkcji.

Niesymetryczność białorusko-chińskich stosunków gospodarczych – zdaniem Kastusiova – dobrze odzwierciedla statystyka. Bilans w handlu między Białorusią i Chińską Republiką Ludową jest negatywny dla Białorusi. Poza tym partia BFL podziela zaniepokojenie mieszkańców Mińska, ekologów, działaczów kultury z powodu zniszczenia parku im. 40-lecia Października w celu zbudowania na jego miejscu chińskiego hotelu „Pekin”.

foto: belarus.by

Wróć do :: Gospodarka :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Re: Białoruski Front Ludowy zaniepokojony ekspansją chińskiego biznesu
#1 — Jan
(217.17.33.***) — 2012-02-14, 20:37

Łatwo się pożycza - bo cudze.Ciężko się oddaje bo swoje.
Jak możnabyło dopuścić do dewastacji takiego pięknego parku?Szkoda tylko że za taką beznadziejną politykę zapłacą zwykli obywatele,a nie politycy.

Gospodarka :: najnowsze artykuły

Białoruś oferuje turystykę medyczną

Placówki służby zdrowia z Grodna rozpoczęły akcję informacyjną, której celem jest przyciągnięcie pacjentów z województwa podlaskiego. Na leczenie i zabiegi (...)

Zmiany w Tax Free

Aby otrzymać zwrot podatku VAT, od 1 czerwca cudzoziemiec będzie musiał kupić towary co najmniej o wartości 300 zł. Dotąd było to 200 zł. Zmiany wprowadziło rozporządzenie Ministerstwa (...)

Unia Europejska zniosła większość sankcji wobec Białorusi

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE na poniedziałkowym posiedzeniu Rady Europy zgodzili się na zniesienie sankcji finansowych i wizowych wobec większości osób i podmiotów (...)

Strajk białoruskich drobnych przedsiębiorców

Anatol Szumczanka, lider organizacji „Perspektywa”, która zrzesza drobnych handlowców informuje, że od 1 stycznia na większości białoruskich bazarów (...)

Białoruś blokuje dostawy gazu z Litwy na Ukrainę

Białoruskie władze nie zgodziły się na tranzyt skroplonego gazu z Litwy na Ukrainę. Rzecznik prasowy litewskiej kampanii „Klaipedos Naftas” Indre Milinene poinformowała, (...)