Bialorus.pl na Facebook
Białorusini w Polsce :: artykuł

Jubileusz „Galerii Krynki”

Jana Zapolskaja

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2017-03-16, 14:01

Kulturalna placówka powołana do życia przez Fundację Villa Sokrates na podsumowanie swej

5-letniej działalności wydała trzyjęzyczny - polsko-białorusko-angielski - album „Galeria Krynki 2011­2016”. W publikacji znajdziemy biogramy artystów, opisy wystaw oraz zdjęcia dokumentujące 22 wystawy i projekty plenerowe, które odbyły się w Krynkach. Prezentacja wydawnictwa odbyła się w białostockiej „Zmianie Klimatu”, a towarzyszyła jej dyskusja, w której wzięli udział: obecny prezes Fundacji Leon Tarasewicz, były – Paweł Grześ oraz wybitny polski artysta Robert Kuśmirowski.

- Galeria jest miejscem intelektualnego dialogu ważnym nie tylko dla nas Białorusinów, ale i dla Polaków. Prawdę powiedziawszy drugiego tego typu miejsca na Podlasiu nie ma. A to, że inicjatywa powstała w Krynkach i odbywa się pod szyldem Villa Sokrates jest jak najbardziej logiczne, gdyż ma związek z ideami i spuścizną Sokrata Janowicza. Właśnie w Krynkach musiało powstać takie miejsce i  galeria przyciągająca znane postacie ze świata kultury, która jest otwarta na miejscową społeczność – powiedział jeden z redaktorów albumu i współtwórca galerii Paweł Grześ.

W Galerii Krynki swoje projekty przedstawiali między innymi: Tadeusz Rolke, Mirosław Bałka, Robert Kuśmirowski, Małgorzata Dmitruk, białoruski fotograf Andrej Liankiewicz czy miejscowy rzeźbiarz Jan Czaban.

Katalog, który każdy z obecnych na spotkaniu mógł wziąć bezpłatnie, został wydany dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce oraz przy wsparciu finansowym Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Wróć do :: Białorusini w Polsce :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Białorusini w Polsce :: najnowsze artykuły

Ukazała się „Historia Białorusinów Podlasia”

Bogato ilustrowana, ponad 500-stronicowa monografia, wydana przez Białoruskie Towarzystwo Historyczne, to efekt pracy kilkunastu historyków z Podlasia. Wśród autorów (...)

Pożegnalny koncert „Zero-85”

W białostockiej kawiarni Fama, w obecności tłumu fanów i przyjaciół, odbył się ostatni koncert zespołu Jurka Osiennika. Koncert był też prezentacją pierwszego i jedynego (...)

Jubileusz Białoruskiego Zrzeszenia Studentów

Białoruskie Zrzeszenie Studentów (BAS) w Polsce obchodzi jubileusz 35-lecia swego istnienia. Z tej okazji w białostockim klubie "Zmiana Klimatu" spotkali się założyciele organizacji, (...)

Dzień Woli w Białymstoku

W kawiarni „Zmiana Klimatu” w Białymstoku miały miejsce uroczyste obchody 98 rocznicy proklamowania niepodległej Białorusi. Było to już 32 z rzędu świętowanie tego wydarzenia (...)

Andrzej Stepaniuk nominowany do nagrody „Złoty Apostrof”

Andrzej Stepaniuk dyrektor Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania w Bielsku Podlaskim znalazł się na krótkiej liście nominantów literackiej (...)