Bialorus.pl na Facebook
Białorusini w Polsce :: artykuł

Jubileusz Białoruskiego Zrzeszenia Studentów

Łukasz Leoniuk

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2016-05-30, 10:53

Białoruskie Zrzeszenie Studentów (BAS) w Polsce obchodzi jubileusz 35-lecia swego istnienia. Z tej okazji w białostockim klubie "Zmiana Klimatu" spotkali się założyciele organizacji, jej obecny i byli członkowie. Na scenie wystąpiła legenda białoruskiego rocka zespół „Krama” – wielokrotny gość sztandarowej imprezy studentów Festiwalu Muzyki Młodej Białorusi „Basowiszcza”.

Eugeniusz Wappa – przewodniczący BZS-u pod koniec lat osiemdziesiątych – zaznacza, że „Basowiszcza” było jednym z wielu przejawów i kierunków działalności tej organizacji:

- Oprócz festiwalu muzycznego organizowaliśmy rokrocznie piesze rajdy po Podlasiu. Przywróciliśmy świętowania Dnia Woli 25 Sakawika. Odbywały się spotkania i turnieje, które były jednym z punktów współpracy i aktywizacji młodzieży z liceów w Bielsku i Hajnówce. Wydawaliśmy własne czasopisma i stworzyliśmy Białoruski Narodowy Uniwersytet.

Białoruskie Stowarzyszenie Studentów powstało w pierwszej połowie 1981 roku na fali rodzących się w Polsce demokratycznych przemian. Przez kilkanaście lat białoruscy studenci próbowali kilka razy, nieskutecznie zarejestrować organizację. Udało się to dopiero pod koniec 1988 roku.

Wróć do :: Białorusini w Polsce :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Białorusini w Polsce :: najnowsze artykuły

Ukazała się „Historia Białorusinów Podlasia”

Bogato ilustrowana, ponad 500-stronicowa monografia, wydana przez Białoruskie Towarzystwo Historyczne, to efekt pracy kilkunastu historyków z Podlasia. Wśród autorów (...)

Jubileusz „Galerii Krynki”

Kulturalna placówka powołana do życia przez Fundację Villa Sokrates na podsumowanie swej 5-letniej działalności wydała trzyjęzyczny - polsko-białorusko-angielski - album „Galeria (...)

Pożegnalny koncert „Zero-85”

W białostockiej kawiarni Fama, w obecności tłumu fanów i przyjaciół, odbył się ostatni koncert zespołu Jurka Osiennika. Koncert był też prezentacją pierwszego i jedynego (...)

Dzień Woli w Białymstoku

W kawiarni „Zmiana Klimatu” w Białymstoku miały miejsce uroczyste obchody 98 rocznicy proklamowania niepodległej Białorusi. Było to już 32 z rzędu świętowanie tego wydarzenia (...)

Andrzej Stepaniuk nominowany do nagrody „Złoty Apostrof”

Andrzej Stepaniuk dyrektor Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania w Bielsku Podlaskim znalazł się na krótkiej liście nominantów literackiej (...)