Bialorus.pl na Facebook
Białorusini w Polsce :: artykuł

Prezentacja książki ”Bieżeństwo 1915 roku” w Białymstoku

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-10-29, 14:50

”Bieżeństwo 1915 roku” – to książka wspomnień mieszkańców Podlasia, którzy dokładnie 100 lat temu porzucili swoje domostwa oraz swą małą ojczyznę i wyruszyli w podróż w nieznane – w głąb Rosji. Nowe wydawnictw to prawie 170 rodzinnych historii, zdjęcia i dokumenty ukazujące te tragiczne wydarzenia.

- Jest to drugie uzupełnione wydanie. Pierwsza książka ukazała się w 2000 roku, a jako, że później na łamach naszego tygodnika ukazywały się nowe zapisy tamtych lat i wydarzeń, postanowiliśmy to zebrać. I tak powstała ta książka, która zachowa dla przyszłych pokoleń wiele opowieści o tragicznych losach naszych ludzi w czasie exodusu w 1915 roku – powiedział redaktor książki Witalis Łuba.

Prezentacja drugiego wydania przygotowanej przez Radę Programową Tygodnika Białorusinów w Polsce „Niwa” książki odbyła się w „Piwnicy Kulturalnej” stowarzyszenia AB-BA w Białymstoku. Przed prezentacją książki, w holu głównym Szkoły Podstawowej nr 4, otwarto wystawę zatytułowaną "Bieżeństwo. Niezwykła historia zwykłych ludzi".

Wróć do :: Białorusini w Polsce :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Białorusini w Polsce :: najnowsze artykuły

Pożegnalny koncert „Zero-85”

W białostockiej kawiarni Fama, w obecności tłumu fanów i przyjaciół, odbył się ostatni koncert zespołu Jurka Osiennika. Koncert był też prezentacją pierwszego i jedynego (...)

Jubileusz Białoruskiego Zrzeszenia Studentów

Białoruskie Zrzeszenie Studentów (BAS) w Polsce obchodzi jubileusz 35-lecia swego istnienia. Z tej okazji w białostockim klubie "Zmiana Klimatu" spotkali się założyciele organizacji, (...)

Dzień Woli w Białymstoku

W kawiarni „Zmiana Klimatu” w Białymstoku miały miejsce uroczyste obchody 98 rocznicy proklamowania niepodległej Białorusi. Było to już 32 z rzędu świętowanie tego wydarzenia (...)

Andrzej Stepaniuk nominowany do nagrody „Złoty Apostrof”

Andrzej Stepaniuk dyrektor Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania w Bielsku Podlaskim znalazł się na krótkiej liście nominantów literackiej (...)

Oleg Łatyszonek uhonorowany Krzyżem Wolności i Solidarności

Dwudziestu jeden działaczy opozycji lat osiemdziesiątych z Podlasia zostało uhonorowanych Krzyżami Wolności i Solidarności. Uroczystość odbyła się w Instytucie Pamięci Narodowej w Białymstoku. Wśród (...)