Bialorus.pl na Facebook
Białorusini w Polsce :: artykuł

Sejmowa dyskusja o zmianach w ustawie o mniejszościach narodowych

Radek Dąbrowski

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-08-06, 12:49

Na dzisiejszym posiedzeniu Sejmowej Komisji do spraw Mniejszości Narodowych i Etnicznych zostały zaproponowane zmiany w ustawie o mniejszościach narodowych. Propozycje wywołały spore kontrowersje i dyskusje, a posłowie Prawa i Sprawiedliwości opowiedzieli się przeciwko wprowadzeniu zmian.

Ze słów wiceministra resortu Administracji i Cyfryzacji Stanisława Huskowskiego wynika, że aby zmiany zostały przyjęte pozostało niewiele czasu:

- Jeżeli Senat nie wniesie poprawek, to może się udać. Ale gdy będą senackie poprawki, może nie starczyć czasu w związku z zakończeniem kadencji tego Sejmu.

Jak zaznaczył zastępca przewodniczącego Komisji, działacz poseł niemieckiej mniejszości Ryszard Galla, zmiany są potrzebne:

 - W niektórych miejscach punkty ustawy o mniejszościach były niejasne, wręcz trudne do zinterpretowania. Doprowadzało to do wielomiesięcznych dyskusji. Taka sytuacja miała miejsce przy sprawie reprezentowania mniejszości w Komisji – kto może, a kto nie może? Zmiany są również potrzebne w kwestii rozszerzenia języka pomocniczego na szczeblu powiatu.

Zmiany zostały zaproponowane przez przedstawicieli organizacji mniejszości narodowych, a sam projekt zmian przygotowali członkowie Komisji. W głosowaniu wniosek zmian w ustawie o mniejszościach narodowych i etnicznych został przez Komisję przyjęty.

Wróć do :: Białorusini w Polsce :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Białorusini w Polsce :: najnowsze artykuły

Pożegnalny koncert „Zero-85”

W białostockiej kawiarni Fama, w obecności tłumu fanów i przyjaciół, odbył się ostatni koncert zespołu Jurka Osiennika. Koncert był też prezentacją pierwszego i jedynego (...)

Jubileusz Białoruskiego Zrzeszenia Studentów

Białoruskie Zrzeszenie Studentów (BAS) w Polsce obchodzi jubileusz 35-lecia swego istnienia. Z tej okazji w białostockim klubie "Zmiana Klimatu" spotkali się założyciele organizacji, (...)

Dzień Woli w Białymstoku

W kawiarni „Zmiana Klimatu” w Białymstoku miały miejsce uroczyste obchody 98 rocznicy proklamowania niepodległej Białorusi. Było to już 32 z rzędu świętowanie tego wydarzenia (...)

Andrzej Stepaniuk nominowany do nagrody „Złoty Apostrof”

Andrzej Stepaniuk dyrektor Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania w Bielsku Podlaskim znalazł się na krótkiej liście nominantów literackiej (...)

Oleg Łatyszonek uhonorowany Krzyżem Wolności i Solidarności

Dwudziestu jeden działaczy opozycji lat osiemdziesiątych z Podlasia zostało uhonorowanych Krzyżami Wolności i Solidarności. Uroczystość odbyła się w Instytucie Pamięci Narodowej w Białymstoku. Wśród (...)