Bialorus.pl na Facebook
Białorusini w Polsce :: artykuł

Wystawa o bieżeństwie w polskim Sejmie

Walentyna Łojewska

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-07-23, 10:08

Wystawa "Bieżeństwo 1915 - wspólna historia" to fotografie i dokumenty, które przez trzy dni mogą oglądać posłowie i osoby znajdujące się w kuluarach polskiego Sejmu. To bardzo istotny moment, że ten temat trafił w tak ważne miejsce, uważa poseł Robert Tyszkiewicz:

- Akurat w Sejmie, mniej znane historyczne tematy mają szansę na popularyzację, na przebicie się. Tutaj cały czas są media, bywają goście z całego świata i przyjeżdżają też zwiedzający z całej Polski. I wszyscy mają szansę obejrzeć wystawę i dzięki temu zapoznać się z tematem exodusu z 1915 roku. Mam nadzieję, że dzięki wystawie temat bieżeństwa trafi czy znajdzie bardziej eksponowane miejsce w podręcznikach historii.

Temat bieżeństwa, mimo swojej ogromnej skali i znaczenie dla procesów społecznych do tej pory jest przemilczany w programach nauczania tak w Polsce jak i na Białorusi. Według historyków masowe przesiedlenia dotknęły około 5 milionów ludzi z zachodnich regionów ówczesnego Imperium Rosyjskiego – w większości prawosławnych mieszkańców Podlasia, Grodzieńszczyzny i obwodu Brzeskiego.  

Wróć do :: Białorusini w Polsce :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Białorusini w Polsce :: najnowsze artykuły

Pożegnalny koncert „Zero-85”

W białostockiej kawiarni Fama, w obecności tłumu fanów i przyjaciół, odbył się ostatni koncert zespołu Jurka Osiennika. Koncert był też prezentacją pierwszego i jedynego (...)

Jubileusz Białoruskiego Zrzeszenia Studentów

Białoruskie Zrzeszenie Studentów (BAS) w Polsce obchodzi jubileusz 35-lecia swego istnienia. Z tej okazji w białostockim klubie "Zmiana Klimatu" spotkali się założyciele organizacji, (...)

Dzień Woli w Białymstoku

W kawiarni „Zmiana Klimatu” w Białymstoku miały miejsce uroczyste obchody 98 rocznicy proklamowania niepodległej Białorusi. Było to już 32 z rzędu świętowanie tego wydarzenia (...)

Andrzej Stepaniuk nominowany do nagrody „Złoty Apostrof”

Andrzej Stepaniuk dyrektor Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania w Bielsku Podlaskim znalazł się na krótkiej liście nominantów literackiej (...)

Oleg Łatyszonek uhonorowany Krzyżem Wolności i Solidarności

Dwudziestu jeden działaczy opozycji lat osiemdziesiątych z Podlasia zostało uhonorowanych Krzyżami Wolności i Solidarności. Uroczystość odbyła się w Instytucie Pamięci Narodowej w Białymstoku. Wśród (...)