Bialorus.pl na Facebook
Białorusini w Polsce :: artykuł

Białorusini w granicach II Rzeczypospolitej – wystawa w Sejmie

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-07-09, 10:30

W hallu głównym polskiego Sejmu otwarto ekspozycję poświęconą przedstawicielom mniejszości białoruskiej w parlamencie międzywojennej Polski. Organizatorami wystawy są Komisja Spraw Zagranicznych oraz Białoruski Dom w Warszawie. W otwarciu wziął udział przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Robert Tyszkiewicz.

„Wystawa ma na celu przypomnieć o aktywności Białorusinów w społecznym i politycznym życiu w czasach II Rzeczypospolitej”, powiedział Aleś Zarembiuk z Białoruskiego Domu:

- Jestem przekonany, że mało kto uświadamia, jak aktywną mniejszością byli Białorusini w tym okresie. Warto kontynuować tą historyczną inicjatywę, która przybliży wspólne dla polskiego i białoruskiego parlamentaryzmu postacie. Uważam, że właśnie na tym gruncie powinniśmy budować pozytywne stosunki między naszymi państwami.  

Wystawa na 12 dużych standach prezentuje fotografie przedstawicieli mniejszości białoruskiej w latach 1922-1939. Są też wybrane akty prawa międzynarodowego i polskiego, które uprawniały mniejszości narodowe do działalności politycznej, a także mapy ukazujące obecność Białorusinów w dwudziestoleciu międzywojennym w lokalnych społecznościach na terenie Polski.

Ekspozycję w Sejmie można obejrzeć do 10 lipca, a organizatorzy mają w planach prezentację wystawy na Podlasiu.

Wróć do :: Białorusini w Polsce :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Białorusini w Polsce :: najnowsze artykuły

Pożegnalny koncert „Zero-85”

W białostockiej kawiarni Fama, w obecności tłumu fanów i przyjaciół, odbył się ostatni koncert zespołu Jurka Osiennika. Koncert był też prezentacją pierwszego i jedynego (...)

Jubileusz Białoruskiego Zrzeszenia Studentów

Białoruskie Zrzeszenie Studentów (BAS) w Polsce obchodzi jubileusz 35-lecia swego istnienia. Z tej okazji w białostockim klubie "Zmiana Klimatu" spotkali się założyciele organizacji, (...)

Dzień Woli w Białymstoku

W kawiarni „Zmiana Klimatu” w Białymstoku miały miejsce uroczyste obchody 98 rocznicy proklamowania niepodległej Białorusi. Było to już 32 z rzędu świętowanie tego wydarzenia (...)

Andrzej Stepaniuk nominowany do nagrody „Złoty Apostrof”

Andrzej Stepaniuk dyrektor Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania w Bielsku Podlaskim znalazł się na krótkiej liście nominantów literackiej (...)

Oleg Łatyszonek uhonorowany Krzyżem Wolności i Solidarności

Dwudziestu jeden działaczy opozycji lat osiemdziesiątych z Podlasia zostało uhonorowanych Krzyżami Wolności i Solidarności. Uroczystość odbyła się w Instytucie Pamięci Narodowej w Białymstoku. Wśród (...)