Bialorus.pl na Facebook
Białorusini w Polsce :: artykuł

Jubileusz białoruskich grup w Przedszkolu Samorządowym nr 14 w Białymstoku

Ulla Szubzda

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-06-25, 11:44

Białoruskie grupy w Przedszkolu nr 14 zostały utworzone dokładnie 20 lat temu. Z tej okazji w Urzędzie Wojewódzkim odbyło się uroczyste spotkanie, w którym uczestniczyli byli i obecni wychowankowie, a także ich rodzice i inicjatorzy tej idei.

-  Trzeba było zebrać odpowiednią ilość dzieci i mieć zgody od ich rodziców. Szukaliśmy wśród kolegów i znajomych. Minimum do założenia takiej grupy to 7 dzieci, a ruszyliśmy od razu z dwoma grupami po 15 dzieci – powiedział jeden z inicjatorów Mirosław Piekarski.

- Cały czas pracujemy nad wzbogaceniem atrakcyjności naszego programu nauczania. Wszystko po to, by dzieci i rodzice odczuwali, że są Białorusinami. Ważne jest aby dzieci chciały poznawać język, białoruską kulturę i tradycje – poinformowała dyrektorka przedszkola Łucja Niemirowicz.

Jubileuszowe spotkanie zakończyło się częścią artystyczną, w której wystąpiły dzieci i ich rodzice.

Powstanie białoruskich grup w 1995 roku zapoczątkowało naukę języka białoruskiego w Białymstoku. Z biegiem lat, dzięki wysiłkom grupy rodziców, taka możliwość pojawiła się też w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum.

Wróć do :: Białorusini w Polsce :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Białorusini w Polsce :: najnowsze artykuły

Pożegnalny koncert „Zero-85”

W białostockiej kawiarni Fama, w obecności tłumu fanów i przyjaciół, odbył się ostatni koncert zespołu Jurka Osiennika. Koncert był też prezentacją pierwszego i jedynego (...)

Jubileusz Białoruskiego Zrzeszenia Studentów

Białoruskie Zrzeszenie Studentów (BAS) w Polsce obchodzi jubileusz 35-lecia swego istnienia. Z tej okazji w białostockim klubie "Zmiana Klimatu" spotkali się założyciele organizacji, (...)

Dzień Woli w Białymstoku

W kawiarni „Zmiana Klimatu” w Białymstoku miały miejsce uroczyste obchody 98 rocznicy proklamowania niepodległej Białorusi. Było to już 32 z rzędu świętowanie tego wydarzenia (...)

Andrzej Stepaniuk nominowany do nagrody „Złoty Apostrof”

Andrzej Stepaniuk dyrektor Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania w Bielsku Podlaskim znalazł się na krótkiej liście nominantów literackiej (...)

Oleg Łatyszonek uhonorowany Krzyżem Wolności i Solidarności

Dwudziestu jeden działaczy opozycji lat osiemdziesiątych z Podlasia zostało uhonorowanych Krzyżami Wolności i Solidarności. Uroczystość odbyła się w Instytucie Pamięci Narodowej w Białymstoku. Wśród (...)