Bialorus.pl na Facebook
Białorusini w Polsce :: artykuł

Złoty jubileusz bielskiej Trójki

Walentyna Łojewska

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-05-12, 10:00

12 maja Zespół Szkół z białoruskim językiem nauczania w Bielsku Podlaskim im. Jarosława Kostycewicza - popularna Trójka - świętuje swoje 50-lecie. Szkoła od początku swego istnienia była białoruską placówką oświatową z bardzo wysokim poziomem kształcenia. Według historyka, absolwenta tejże szkoły Sławomira Iwaniuka początek tej placówki powinien być datowany wrześniem 1944 roku:

- Powstanie szkoły to rok 1944 i o tej dacie nie powinniśmy zapominać. W 1965 roku, w związku z reorganizacją białoruskiego szkolnictwa w Polsce, nastąpiło oddzielenie liceum od szkoły podstawowej.

W październiku 2005 roku szkole nadano imię założyciela i długoletniego dyrektora Jarosława Kostycewicza.

Program dzisiejszych uroczystości to: nabożeństwo w cerkwi, a następnie spotkanie w szkole, na które złożą się wystąpienia i referaty dyrektora i zaproszonych gości, część artystyczna i otwarcie wystawy pt. „50 lat minęło..”. 13 maja wszyscy chętni – absolwenci, rodzice, sympatycy – mogą odwiedzić szkołę i zobaczyć co się w niej zmieniło od ostatniego ich tutaj pobytu.

Wróć do :: Białorusini w Polsce :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Białorusini w Polsce :: najnowsze artykuły

Pożegnalny koncert „Zero-85”

W białostockiej kawiarni Fama, w obecności tłumu fanów i przyjaciół, odbył się ostatni koncert zespołu Jurka Osiennika. Koncert był też prezentacją pierwszego i jedynego (...)

Jubileusz Białoruskiego Zrzeszenia Studentów

Białoruskie Zrzeszenie Studentów (BAS) w Polsce obchodzi jubileusz 35-lecia swego istnienia. Z tej okazji w białostockim klubie "Zmiana Klimatu" spotkali się założyciele organizacji, (...)

Dzień Woli w Białymstoku

W kawiarni „Zmiana Klimatu” w Białymstoku miały miejsce uroczyste obchody 98 rocznicy proklamowania niepodległej Białorusi. Było to już 32 z rzędu świętowanie tego wydarzenia (...)

Andrzej Stepaniuk nominowany do nagrody „Złoty Apostrof”

Andrzej Stepaniuk dyrektor Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania w Bielsku Podlaskim znalazł się na krótkiej liście nominantów literackiej (...)

Oleg Łatyszonek uhonorowany Krzyżem Wolności i Solidarności

Dwudziestu jeden działaczy opozycji lat osiemdziesiątych z Podlasia zostało uhonorowanych Krzyżami Wolności i Solidarności. Uroczystość odbyła się w Instytucie Pamięci Narodowej w Białymstoku. Wśród (...)