Bialorus.pl na Facebook
Białorusini w Polsce :: artykuł

Dzień Woli w Białymstoku

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-03-26, 10:56

Białystok, już tradycyjnie, włączył się do świętowania kolejnej rocznicy ogłoszenia Białoruskiej Ludowej Republiki. W niedzielę w cerkwi Hagia Sophia przy ulicy Trawiastej odprawiona została święta liturgia i modlitwa za białoruski naród. A wczoraj, 25 marca, w kawiarni „Zmiana Klimatu” miały miejsce główne obchody 97 rocznicy proklamowania Niezależności Białorusi.

Od lat stałym punktem programu święta jest docenienie ludzi i idei, które są wyjątkowe dla środowiska mniejszości białoruskiej w Polsce. W tym roku symboliczne biało-czerwono-białe wiązanki kwiatów z rąk prezesa Związku Białoruskiego w RP Eugeniusz Wappy otrzymali: dziennikarz Mikołaj Wawrzeniuk, animatorka kultury Joanna Stelmaszuk-Troc i dyrektor Białoruskiego Muzeum w Hajnówce Tomasz Tichoniuk.

Białostockie uroczystości uświetnił koncert Vinsenta z zespołem. Liderem zespołu jest Dźmitry Papko - artysta znany w Polsce z roli w filmie "Żywie Biełaruś". Przed licznie zgromadzonymi gośćmi zaprezentował się też dziecięcy zespół „Bałamutki” ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Białymstoku, który prowadzi dziennikarka Białoruskiego Radia Racja Kasia Żamczużnikawa.

Wróć do :: Białorusini w Polsce :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Białorusini w Polsce :: najnowsze artykuły

Pożegnalny koncert „Zero-85”

W białostockiej kawiarni Fama, w obecności tłumu fanów i przyjaciół, odbył się ostatni koncert zespołu Jurka Osiennika. Koncert był też prezentacją pierwszego i jedynego (...)

Jubileusz Białoruskiego Zrzeszenia Studentów

Białoruskie Zrzeszenie Studentów (BAS) w Polsce obchodzi jubileusz 35-lecia swego istnienia. Z tej okazji w białostockim klubie "Zmiana Klimatu" spotkali się założyciele organizacji, (...)

Dzień Woli w Białymstoku

W kawiarni „Zmiana Klimatu” w Białymstoku miały miejsce uroczyste obchody 98 rocznicy proklamowania niepodległej Białorusi. Było to już 32 z rzędu świętowanie tego wydarzenia (...)

Andrzej Stepaniuk nominowany do nagrody „Złoty Apostrof”

Andrzej Stepaniuk dyrektor Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania w Bielsku Podlaskim znalazł się na krótkiej liście nominantów literackiej (...)

Oleg Łatyszonek uhonorowany Krzyżem Wolności i Solidarności

Dwudziestu jeden działaczy opozycji lat osiemdziesiątych z Podlasia zostało uhonorowanych Krzyżami Wolności i Solidarności. Uroczystość odbyła się w Instytucie Pamięci Narodowej w Białymstoku. Wśród (...)