Bialorus.pl na Facebook
Białorusini w Polsce :: artykuł

Artystyczne stypendia

Hanna Kondraciuk

Źródło: Niwa / 2010-02-18, 12:17

Jeszcze nie wiem na co przeznaczę swoje stypendium – Łukasz Filipiuk z Bielska Podlaskiego nie ukrywa wzruszenia. Może zacznie grać w grupie rockowej z bardziej doświadczonymi muzykami. Tak, muzyka współczesna go zachwyca. Podobnie jak klasyka, którą próbuje łączyć z rockiem, metalem i folkiem. Nie zważając na swój młody wiek został już laureatem wielu festiwali akordeonowych w Polsce.

- Jeszcze nie byłem na "Basowiszczach" – przyznaje. - Ale mój starszy brat już jeździł. Podobało mu się.

Łukasz jest w czwartej klasie i rozumie, że musi jeszcze poczekać na ten wyjazd z przyjaciółmi na rockowy festiwal. Na razie występuje w czasie koncertów dobroczynnych. A zachwyt z jakim gra na akordeonie promieniuje na innych.

Pochodzi z muzykalnej rodziny, w której niemal każdy gra na jakimś instrumencie. Na uroczystość rozdania stypendiów, która odbyła się 11 lutego w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku, przyjechał z mamą.

Podobnie jak Łukasz – z rodzicami – przyjechał Radosław Sacharczuk z Malinik. Jako jedyny z czterdziestu pięciu stypendystów otrzymał stypendium z dziedziny filmu. Jego zdolności zauważyli specjaliści. Film opowiadający losy orlańskich Żydów "I została tylko synagoga", otrzymał główną nagrodę na poważnym festiwalu.

W czasie uroczystości wręczenia stypendiów w Białymstoku został pokazany film "Pamięci Żydów orlańskich", w którym ustami orlańskich mieszkańców autorzy opowiedzieli o ślubnych zwyczajach dawnych mieszkańców Orli. Niemal wszyscy bohaterowie filmu mówią "po swojemu". Ich wypowiedzi są przetłumaczone na polski.

Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim przyjaciołom Radka, z którymi razem tworzył filmy – mówi Alina Sacharczuk, mama laureata. Rodzice są pod wrażeniem sukcesów syna, choć starają się wypowiadać powściągliwie: - Ciężko powiedzieć jak to się dalej rozwinie. Na razie jego zainteresowania traktujemy jako hobby.

Radek uczy się w pierwszej klasie bielskiego liceum.

Jak przyjęli twój sukces przyjaciele? - pytamy.

- Pozytywnie.

Radek nie robił wokół siebie wielkiego szumu, ale w szkole doceniono jego sukces. Gdy film obejrzał nauczyciel informatyki, pochwalił chłopca i postawił ze swego przedmiotu piątkę.

Czy czujesz, że jest ci trudniej z tego powodu, że mieszkasz w białoruskiej wiosce? - pytam.

Nie myślę o tym – Radek płynnie mówi po białorusku. Nie zauważam przeszkód. Stypendium wydam na nową kamerę, program montażowy i aparat fotograficzny do wzbogacania kadrów.

Wśród laureatów dostrzegliśmy jeszcze Karola Łapickiego z Narwi.

Karol, jako jedyny otrzymał nagrodę z dziedziny modelarstwa. Zdobył już wiele nagród w regionie i kraju. Swoje hobby rozwija pod kierownictwem Jarosława Iwaniuka. Do Białegostoku przyjechał z mamą i panią Aliną Kononiuk – dyrektor gimnazjum w Narwi. Karol jest pierwszym laureatem stypendium artystycznego z narwiańskiego Gimnazjum.

Spodziewamy się, że jego przykład zmotywuje innych – mówi pani dyrektor.

Naprawdę warto zdobyć artystyczne stypendium. Niestety, wśród laureatów nie znaleźliśmy utalentowanych białoruskich śpiewaków i deklamatorów. Warto starać się na przyszłość. Stypendium Marszałka to 250 złotych miesięcznie. W tym roku uzyskało je 45 laureatów z całego województwa. Najwięcej z dziedzin: muzyki, plastyki, teatru, fotografii.

Wróć do :: Białorusini w Polsce :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Białorusini w Polsce :: najnowsze artykuły

Pożegnalny koncert „Zero-85”

W białostockiej kawiarni Fama, w obecności tłumu fanów i przyjaciół, odbył się ostatni koncert zespołu Jurka Osiennika. Koncert był też prezentacją pierwszego i jedynego (...)

Jubileusz Białoruskiego Zrzeszenia Studentów

Białoruskie Zrzeszenie Studentów (BAS) w Polsce obchodzi jubileusz 35-lecia swego istnienia. Z tej okazji w białostockim klubie "Zmiana Klimatu" spotkali się założyciele organizacji, (...)

Dzień Woli w Białymstoku

W kawiarni „Zmiana Klimatu” w Białymstoku miały miejsce uroczyste obchody 98 rocznicy proklamowania niepodległej Białorusi. Było to już 32 z rzędu świętowanie tego wydarzenia (...)

Andrzej Stepaniuk nominowany do nagrody „Złoty Apostrof”

Andrzej Stepaniuk dyrektor Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania w Bielsku Podlaskim znalazł się na krótkiej liście nominantów literackiej (...)

Oleg Łatyszonek uhonorowany Krzyżem Wolności i Solidarności

Dwudziestu jeden działaczy opozycji lat osiemdziesiątych z Podlasia zostało uhonorowanych Krzyżami Wolności i Solidarności. Uroczystość odbyła się w Instytucie Pamięci Narodowej w Białymstoku. Wśród (...)