Bialorus.pl na Facebook
Białorusini w Polsce :: artykuł

List do Prokuratora generalnego RB w sprawie rehabilitacji Łarysy Geniusz

Źródło: Radio Racja / 2010-01-07, 11:03

Podczas literackiego seminarium „Biazmiezża”, który miał miejsce 18-19 grudnia w Nowym Lewkowie w powiecie hajnowskim, uczestnicy podpisali list do prokuratora Generalnego Republiki Białoruś z żądaniem rehabilitacji sławnej białoruskiej poetki, Łarysy Geniusz.

List przypomina, że następny 2010 rok, Białoruś będzie świętowała 100-lecie narodzin swojej legendarnej poetki i obywatelki, która urodziła się 9 sierpnia 1910 roku.

Rehabilitacja Larysy Geniusz i przyznanie jej białoruskiego obywatelstwa stało by się pierwszym symbolicznym spłaceniem długu Białorusinów wobec tej mężnej, niezłomnej kobiety, prawdziwej patriotki swojej Ojczyzny.

Treść listu:

„My uczestnicy literackiego seminarium „Biazmiezza”, które odbyło się na białostockiej ziemi w Rzeczypospolitej Polskiej w dniach 18-19 grudnia 2009 roku zwracamy się do was z inicjatywą rehabilitacji sławnej białoruskiej poetki Łarysy Geniusz.

7 lutego 1949 roku Łarysa Geniusz została skazana na 25 lat pozbawienia wolności z 66 i 76 artykułów kodeksu karnego BSRR, przyjętych jeszcze w 1926 roku. Artykuły te mówią o: „kontrrewolucyjnej, organizacyjnej działalności” i „pomocy międzynarodowej burżuazji w prowadzeniu wrogiej działalności”. Już dawno nie istnieje BSRR , ani te artykuły w Kryminalnym Kodeksie Republiki Białoruś, nie ma takiego wroga białoruskiego narodu jak „międzynarodowa burżuazja”. Nie ma tez żadnej winy, jaką by Łarysa Geniusz popełniła wobec swojej ojczyzny i jej narodu, który kochała całą swoją duszą, któremu do końca swoich dni służyła swoją twórczością i obywatelską postawą.

Ziemia białostocka nie jest obca dla Łarysy Geniusz, jej ród Mikłaszewiczau pochodzi z Krynek, a jej mąż Janka urodził się w Krynkach (dziś powiat sokólski). W Białymstoku mieszkał jej syn Jurka Geniusz – również znany białoruski pisarz i lekarz, członek literackiego towarzystwa „Białowieża”, w Białymstoku mieszkają wnuki poetki.

W 2010 roku Białoruś będzie świętować 100-lecie urodzin swojej legendarnej poetki i obywatelki Łarysy Geniusz, która urodziła się 9 sierpnia 1910 roku. Rehabilitacja i przyznanie białoruskiego obywatelstwa stałoby się pierwszym symbolicznym spłaceniem długu białoruskiego społeczeństwa przed tą mężną, niezłomną kobietą, prawdziwą patriotką swojej Ojczyzny.

My, uczestnicy literackiego seminarium „Biazmiezża”, białoruscy i polscy literaci, dziennikarze, działacze społeczni wzywamy Was do zaangażowania się w tą świętą sprawę. Już dosyć dzielenia białoruskiego narodu na „właściwych ” i „niewłaściwych”. Nadszedł czas łączenia i w tym pomogą takie autorytety białoruskiej historii, jakim była i jest Łarysa Geniusz".

Wróć do :: Białorusini w Polsce :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Białorusini w Polsce :: najnowsze artykuły

Pożegnalny koncert „Zero-85”

W białostockiej kawiarni Fama, w obecności tłumu fanów i przyjaciół, odbył się ostatni koncert zespołu Jurka Osiennika. Koncert był też prezentacją pierwszego i jedynego (...)

Jubileusz Białoruskiego Zrzeszenia Studentów

Białoruskie Zrzeszenie Studentów (BAS) w Polsce obchodzi jubileusz 35-lecia swego istnienia. Z tej okazji w białostockim klubie "Zmiana Klimatu" spotkali się założyciele organizacji, (...)

Dzień Woli w Białymstoku

W kawiarni „Zmiana Klimatu” w Białymstoku miały miejsce uroczyste obchody 98 rocznicy proklamowania niepodległej Białorusi. Było to już 32 z rzędu świętowanie tego wydarzenia (...)

Andrzej Stepaniuk nominowany do nagrody „Złoty Apostrof”

Andrzej Stepaniuk dyrektor Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania w Bielsku Podlaskim znalazł się na krótkiej liście nominantów literackiej (...)

Oleg Łatyszonek uhonorowany Krzyżem Wolności i Solidarności

Dwudziestu jeden działaczy opozycji lat osiemdziesiątych z Podlasia zostało uhonorowanych Krzyżami Wolności i Solidarności. Uroczystość odbyła się w Instytucie Pamięci Narodowej w Białymstoku. Wśród (...)